آیت الله بافقی و حمایت از تولیدات داخلی
114 بازدید
تاریخ ارائه : 1/6/2015 11:28:00 AM
موضوع: رجال و تراجم

چند سالی است مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی مردم را نسبت به خرید مایحتاج خود از اقلام ایرانی توصیه فرموده و حتی در سخنرانی امسال خود قبل از ماه ذی الحجه از مردم ایران خواستند آنچه را که می خواهند برای خویشان خود بعد از ایام حج هدیه دهند همه را از ایران تهیه کنند.

در سابق نیز بزرگانی می زیسته اند که نسبت به این مساله حساس بوده و حتی الامکان از کالای خارجی استفاده نمی کردندد.

یکی از آن بزرگمردان تاریخ ایران، مجاهد شهید حضرت آیه الله حاج شیخ محمد تقی بافقی (ره) است که برخورد وی با هرگونه منکری در شهر مقدس قم و در شهر ری زبانزد خاص و عام است.

این مرد بزرگ در مدت ۷۳ سال عمرش به هیچ وجه از جنس خارجی استفاده نکرد و جز لباس کرباس و قدک اصفهان و یزد نپوشید. حتی عمامه اش هم کرباس بود. ظروف چینی و بلور خارجی استفاده نکرد و در منزلش جز ظروف مسی و سفالین پیدا نمی شد.از خوراکی های خارج از وطن مانند قند و شکر و نبات نیز استفاده ننمود .

آیه الله بهاء الدینی  (ره) که از دوستان مرحوم بافقی (ره) بودند در این زمینه می فرمایند:

در وطن خواهی، نظیر ایشان مثل اینکه کم باشد به جوری که در سر تا پای ایشان از متاع و کالاهای خارجی خبری نبود، از عمامه وقبا و پیراهن و عبا و کفش. در تمام ضیافت هایی که از اهل علم می کرد غیر از اجناس ایرانی چیزی مصرف نمی کرد. آن زمان هنوز بساط قند و چای در ایران دائر نشده بود و از خارج می آوردند او به جای قند و چای، خرمای جهرم بین طلبه ها تقسیم می کرد با اینکه افطاری های خیلی مفصل می داد از برنج و خورشت و اینها ولی چای نمی داد. می گفت پول ما نباید از مملکت خارج شود و در جیب خارجی ها برود. حقیقت وطن خواهی را ما در ایشان دیدیم. از اموالی که در اختیار ایشان بود حاضر نبود غیر از ایران در جای دیگری مصرف شود.[۱]

آیه الله اراکی(ره) هم که شخصیت حاج شیخ را می شناخته و از زهد ایشان مطلع بودند  می فرمایند:

پیش از اینکه آیه الله حائری به قم بیایند حاج شیخ محمد تقی بافقى (ره) در قم بود و ایشان شخص برجسته ای بود اول زاهد دنیا بود از فرق سر تا نوک پا همه اش کرباس بود… در خانه اش عوض قالی زیلو بود و کاسه ها همه گلی حتی قاشق هایش چوبی و چنان مهر و دوستی با طلبه جماعت داشت که معروف بود طلبه ها سر و رازی (ره)که نمی خواهند به مادرشان بگویند به حاج شیخ محمد تقی می گویند[۲].

آقای علی اصغر فقیهی نویسنده تاریخ مذهبی قم در این زمینه می گوید: منزل ایشان نزدیک منزل ما بود. من شاهد بودم ایشان اصلاً از اجناس خارجی استفاده نمی‏کرد. سر تا پا کرباس می‏پوشید. عبا، قبا و پیراهن از جنس کرباس بود. چایی ایرانی با خرما یا توت خشک می‏خورد. از سماور حلبی و فنجان و قوری گلی که همه ساخت قم بود استفاده می‏کرد. مطلقا از اجناس خارجی استفاده نمی‏کرد. خوراکش بسیار ساده بود. نان دوغ و کشک.[۳]

و این نمونه ای از رفتار پیشوایان مذهبی ما در زمینه حمایت از تولیدات داخلی است که می بایست سرلوحه و سرمشق تمامی ایرانیان عزیز باشند.