نهج البلاغه غریب تر از مولا
371 بازدید
تاریخ ارائه : 1/5/2015 1:35:00 PM
موضوع: علوم حدیث

تاکنون هر جا دم از مولا علی علیه السلام می زدیم یاد غریبی و تنهایی حضرت دل ما را اتش می زد و مظلومیت ایشان دردی نهفته در دلهایمان ایجاد  می کرد اما اکنون بعد از قرن ها که از جمع اوری سخنان بس زیبا و فصیح حضرتش توسط شریف رضی در کتاب شریف نهج البلاغه می گذرد از گوشه و کنار دیار اسلامی مان و از زبان برخی مدعیان علم و کمالات می شنویم که می گویند نهج لبلاغه اعتبار ندارد و نباید طلاب، وقت خود را در زمینه فهم این کتاب تلف کنند زیرا علاوه بر وجود تقطیع در روایات این کتاب، مرسل نیز هست و ان را از اعتبار ساقط می کند.!!!

حال سوال این است:

آیا حدود 260 شرح کلی و جزئی که بر این کتاب شریف نگاشته شده است اتلاف عمر است؟

آیا بزرگانی چون علامه شوشتری، قطب راوندی، علامه جعفری، مکارم شیرازی و.... که عمری را در احیاء این کتاب گذاشته اند همگی اتلاف عمر کرده اند؟

آیا افرادی چون جرج جرداق مسیحی که بیش از 500 بار این کتاب را خوانده و کتابهایی پیرامون امیرالمومنین نگاشته است تلاشی بیهوده کرده است؟

آیا ابن ابی الحدید معتزلی که در جای جای شرح 20 جلدی خود بر نهج البلاغه به بلاغت و تسلط امام بر کلام اشاره می کند و در ذیل برخی خطبه ها سوگند می خورد بیش از 1000 بار این خطبه را خوانده و در هر بار خواندن نکته ای جدید دریافت کرده است به دروغ سخن رانده است؟

اینجاست که باید گفت نه تنها امام غریب ست که نهج البلاغه او نیز غریب و در میان شیعیان حضرت، هنوزجایی باز نکرده است در حالی که مسیحیانی چون جرج جرداق و ... با این کتاب مانوس شده و افراد بسیاری از اهل سنت بر این کتاب شرح می نویسند.

ان شاء الله روزی برسد که این کتاب در تمامی خانه های شیعیان وراد شده و به فرموده مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای (مد ظله) روزانه از این کتاب بخوانند و در کنار تلاوت روزانه قران از این کتاب نیز بهره ببرند.

ان شاء الله تعالی